Sıkça Sorulan Sorular

Burs başvuru şartları nelerdir?
Desteğe ihtiyacı olan, başvuru yapacağı yarıyılda okula kayıtlı olan Hazırlık öğrencileri ve kayıtlı olduğu lisans programının normal süresini aşmamış olan ve GNO’su en az 2.00 olan bölüm öğrencileri burs başvurusu yapabilir.
Burslardan ve başvuru tarihlerinden nasıl haberdar olacağım?
ÖBIKAS'taki mail bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız ve maillerinizi sık sık kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca Burs Ofisi web sitesi ve akademik takvimden takip edebilirsiniz.
Bursa nasıl başvururum?
Burs Ofisi web sitesinde ilan edilen tarihlerde açılan online başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru rehberinde açıklandığı şekilde online başvuru formu doldurmalı ve gerekli belgeleri sisteme online olarak yüklemelisiniz. İlk eleme sonucunda mülakata girecek öğrenciler belirlenir. Mülakat değerlendirmeleri sonrasında da gereksinim ve başarı kriterlerine göre durumunuz burs almaya uygun bulunursa burslara yönlendirilirsiniz.
Başarı Bursu kazandım, ne yapmalıyım?
Tebrikler! Size bursunuzu nasıl kullanacağınız ve yapmanız gerekenlerle ilgili bilgilendirme maili gönderilecektir, maillerinizi sık sık kontrol etmeniz iyi olur. Yurt bursunuzu kullanabilmeniz için, kalacağınız yurda başvuru yaparken Başarı Bursu aldığınızı belirtmelisiniz.
Birden fazla burs alabilir miyim?
Gereksinime bağlı olarak birden fazla burs alabilirsiniz, yurt ve yemek gibi. Ancak BÜVAK veya diğer kişi, vakıf, kurum ve kuruluşlardan aynı anda iki nakdi burs alamazsınız (KYK öğrenim kredisi hariç). Engelli öğrencilerimiz birden fazla nakdi burs alabilirler.
Burslar geri ödemeli midir?
B.Ü Burs Ofisi aracılığıyla verilen burslar geri ödemeli değildir.
Online başvuruyu nasıl yapacağım?
Öğrenci numaranız ve şifrenizle giriş yapacağınız kayıt sisteminde (registration.boun.edu.tr) burs başvuru tarihlerinde erişebileceğiniz başvuru formunun tüm sayfalarını doldurduktan sonra belge yükleme adımına yönlendirileceksiniz. Lütfen belgeleri eksiksiz ve tarif edildiği şekilde yükleyin. Ayrıca web sayfamızın ilan edilen başvuruları için başvuru akış şeması paylaşılacaktır.
Burs Ofisi aracılığıyla aldığım bursun devam etmesi için ne yapmam gerekiyor?
Gereksinim kapsamında aldığınız bursların devam etmesi için her sene yeniden başvuru yapmanıza gerek yoktur. Devam koşullarını sağladığınız takdirde (bazı belgelerin her yıl yenilenmesi, GPA, yarıyıl, kayıtlı olma gibi; bkz. Boğaziçi Üniversitesi Burs Yönergesi) bursunuz devam eder. Ek işlem yapılması gereken vakıf burslarıyla ilgili, mail yoluyla size bilgi verilecektir.
Özel vakıfların burslarına nasıl başvurabilirim?
Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi tarafından burs başvuru duyurusu yapılmayan vakıf burslarına doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. Burs Ofisi tarafından “B.Ü. Burs Ofisi Aracılığıyla Burs Veren Vakıflar” başlığı altında duyurulan vakıf burslarına başvurmak için ise, öncelikle B.Ü. Burs Ofisi’nin açtığı başvurunun, Burs Ofisi'nin duyurduğu tarihler arasında yapılması gerekir. Online başvuru yapan öğrenciler arasından mülakata girecek öğrenciler seçilir. Mülakat sonrasında, Burs Ofisi tarafından nakdi burslar için aday öğrenci olarak vakıflara yönlendirilirsiniz. Bu aşamada yönlendirildiğiniz vakfa ait başvuru formunun doldurmanız ve vakıf tarafından istenen ek belgeler varsa bunların da teslim etmeniz beklenir.
KYK burs ve kredilerinin (Başbakanlık Bursu, Öğrenim Kredisi, Harç Kredisi) başvuru süreci ve devam koşulları ile ilgili sizden bilgi alabilir miyim?
KYK, burs ve kredilerini B.Ü. Burs Ofisi aracılığıyla vermemektedir. Bu nedenle KYK burs ve kredileriyle ilgili bilgiyi yalnızca doğrudan KYK’dan alabilirsiniz.

Sayfalar